fbpx

JAK POZNAĆ SWOJE MOCNE STRONY

poznaj swoje mocne strony

JAK POZNAĆ SWOJE MOCNE STRONY

Mocne strony ma każdy z nas, niezależnie od tego czy je w sobie widzimy czy nie oraz niezależnie od tego jak nas ocenia środowisko, w którym się poruszamy. Mocne strony to nic innego jak to, czego robienie nie sprawia Ci żadnych trudności. To coś, w czym mniej lub bardziej świadomie przodujesz, o co zwykle proszą cię koledzy i koleżanki, co robisz w wolnej chwili, zadania do jakich chętnie się zgłaszasz, tematy w których dużo czytasz i o których masz dużo do powiedzenia lub doświadczenia.

Ty sam możesz niektóre ze swoim mocnych stron uznać za nieatrakcyjne, niepopularne, niepotrzebne. Rozglądasz się po firmie, rozmawiasz z pracownikami, chodzisz na zebrania, jeździsz w delegacje po całym świecie i zauważasz co jest trendy i co jest pożądanym wzorcem. Zaczynasz go w sobie budować, chcesz go mieć tak bardzo, że zaczynasz go w sobie widzieć. Nie czujesz się z nim dobrze, ale zaspokajasz oczekiwania przełożonych, podwładnych, rodziny więc jeszcze bardziej się starasz i w końcu dodajesz go do swoich mocnych stron.

Jak odnaleźć swoje prawdziwe mocne strony?


Zacznij od przyjrzenia się samemu sobie. Zrób wędrówkę do swojego wnętrza, a zaraz potem postaraj się stanąć obok siebie i spojrzeć na siebie z dalszej perspektywy. Pomogą Ci w tym na przykład następujące pytania:

– Co robisz, a inni ludzie tego unikają?

– O czym możesz mówić „bez końca”?

– Na jakie tematy czytasz, oglądasz programy, jakie kanały subskrybujesz na Youtubie?

– Co robisz szybciej niż inni?

– Przy jakiej czynności nigdy się nie męczysz i nie zrażasz porażkami?

– Przy czy osiągasz stan „flow”, czyli uskrzydlenia lub oderwania się od rzeczywistości, gdy nie czujesz chłodu, głodu i zatracasz poczucie czasu?

Zapomnij o tym kto i czego od ciebie oczekuje i skup się tylko na sobie. Odkryj swoje prawdziwe „ja” i prawdziwe mocne strony. Dzięki temu będziesz mógł również ocenić, czy twoja kariera idzie w dobrą stronę. Może pora na zmianę i przejście od smutnych obowiązków do satysfakcjonujących wyzwań.

Zapytaj innych co myślą o Tobie.


Ta część jest trudniejsza. Zazwyczaj zwracam się do znajomych z takimi pytaniami, gdy coś nam w życiu wyraźnie nie wychodzi lub tracimy cenną dla nas rzecz lub osobę. Nie czekaj na taką chwilę, ale proś o informację zwrotną regularnie. Co jest charakterystyczne dla Twojego stylu pracy? Co robisz inaczej niż inni? Za co Cię inni chwalą? Co o Tobie mówią, gdy Ciebie nie ma w pokoju? Jakie Twoje cechy cenią najbardziej? Z czym przychodzą do Ciebie regularnie, abyś ich w tym wyręczył, bo mogą liczyć tylko na Ciebie?

Weź pod uwagę również fakt, że najbliższe Ci osoby, takie jak partner, rodzice, rodzeństwo czy przyjaciółka, pomimo tego, że życzą zazwyczaj jak najlepiej, nie zawsze powiedzą to co myślą. Bardzo często są to odpowiedzi wyważone, ograniczające, gdyż te osoby obawiają się o Twoje bezpieczeństwo, mają przykre własne doświadczenia i chcą Tobie ich oszczędzić. 

Dlatego szukaj życzliwych Ci osób trochę dalej od siebie. Możesz się zwrócić także o pomoc do coacha czy mentora. Ważne jest abyś przygotował się na przyjęcie opinii innych. Nie wszystko co usłyszysz może być miłe dla uszu jak również nie ze wszystkim będziesz się zgadzał. Ale gdy pytasz kogoś o siebie, to przyjmij to z wdzięcznością, a roztrząsywanie zostaw na inną dyskusję.

Jako narzędzie możesz przygotować formularz z wypisanymi cechami i poprosić o ocenienie każdej cechy w skali od +5 do -5. Minusem formularza jest koncentracja na cechach, które już na nim się znajdują. Ciężko jest dodawać inne cechy, których możesz nie być świadomy lub których ważności nie zauważasz.

Zainwestuj w test Gallupa


Na rynku, szczególnie anglojęzycznym, jest sporo testów pomagających w odkrywaniu talentów i mocnych stron. Ja zrobiłam test Gallupa i jest on tym najczęściej wymienianym i polecanym. W wersji podstawowej kosztuje on 105 PLN i określa 5 dominujących talentów. Cały test trwa około 35 minut i składa się na niego 177 pytań. Na każde pytanie masz 20 sekund, jako zaznaczenie odpowiedzi bardziej pasującej do Ciebie. Intuicyjność odpowiadania jest tutaj ważna i dlatego dostajesz tylko 20 sekund na jedno pytanie.

Po otrzymaniu raportu przeanalizuj wyniki – jak te talenty są widoczne w Twoim życiu i zastanów się co one dla Ciebie znaczą. Skonfrontuj wynik ze znajomymi. Może oni mają historie obrazujące Twoje talenty. I oczywiście rozwijaj swoje mocne strony aby wykorzystywać cały swój potencjał.

Gdy już będziesz miał wyniki z powyższych trzech propozycji działania, to zacznij rozwijać swoje mocne strony. Nie daj się wciągnąć w pułapkę, w która wpada większość osób, czyli pracowanie nad słabszymi stronami, aby je „podciągnąć”. Praktyka i badania pokazują, że kilkukrotnie lepsze efekty osiąga się poprzez ulepszanie tego, co jest już w Tobie dobre.

Wykorzystaj swoje mocne strony w pracy i poza pracą.


Czy na pewno korzystasz ze swoich mocnych stron w pracy, która wykonujesz? Czy jesteś w stanie wykonywać swoje obowiązki lepiej, efektywniej, szybciej? A może potrzebujesz zupełnie innych zadań? Może warto pomyśleć o zmianie zawodu lub branży? Kochasz sport i sprzedaż, a pracujesz w call center i sprzedajesz ubezpieczenia? Myślałeś kiedyś o własnej firmie? Spójrz na siebie jeszcze raz i pozwól wyobraźni namalować obraz siebie w idealnym świecie, gdzie praca jest Twoją pasją. Gdzie opowiadasz wszystkim o tym co robisz z zachwytem, chętnie idziesz do pracy, pracujesz z pozytywnymi osobami. Czy na pewno jesteś we właściwym miejscu?

Podziel się z innymi swoimi wynikami i zastanówcie się wspólnie jak wykorzystać to, czego się właśnie osobie dowiedziałeś. Jeszcze raz powtórzę coś bardzo ważnego: inwestuj w to, co lubisz, robisz dobrze i co daje Ci największą satysfakcję. W ten sposób szybciej osiągniesz spektakularne wyniki i zechcesz przenosić góry.
Przeczytaj także:


Zarządzanie ludźmi można opanować