fbpx

15 POMYSŁÓW NA BIZNESOWY PREZENT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY

15 POMYSŁÓW NA BIZNESOWY PREZENT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY

W tym roku pandemia wykluczyła kilka ciekawych pomysłów na prezenty, za które po miesiącach izolacji, nie jedna osoba byłaby wdzięczna. Wspólny wypad zdecydowanie odpada. Podwójne zaproszenie do jednego z pierwszych rzędów w teatrze, operze czy w filharmonii musi poczekać na lepsze czasu. Obiad, kolacja w orientalnej restauracji także nie dojdzie do skutku.  Wspólne gotowanie lub robienie sushi – oj, dołącza do tego czego nie będzie.  Prywatny kinowy pokaz filmowy w cateringiem dla całego zespołu – może za jakiś czas.

Co zatem na prezent biznesowy? Chcesz podziękować pracownikom lub szefowi?

Kupować indywidualnie czy zespołowo?

Przede wszystkim zacznę od tego, że dawanie jakichkolwiek prezentów świąteczno-noworocznych (ani urodzinowych czy imieninowych) jest nieobowiązkowe niezależnie od wielkości firmy, formy własności czy kapitału.

To ludzie pracujący w firmach tworzą kulturę firmy w tym zakresie. Im bardziej zgrany zespół tym chęć na dziękowanie sobie nawzajem przez prezenty rośnie. Jednak zarząd firmy może mieć wyraźną polityką zakazującą wręczania jakichkolwiek prezentów. Zawsze dobrze to wcześniej sprawdzić.

W przypadku gdy chcesz dać prezent szefowi sprawdź co w tej kwestii planują zrobić inni twoi koledzy z pracy. Gdy to tylko ty zdecydujesz się na taki gest, może to być bardzo nieprzychylnie odebrane i mieć nieprzewidywalne skutki. Twój szef również  nie musi być tym zachwycony, nie każdy lubi dostawać prezenty. Duże znaczenie mają tu twoje relacje z szefem. Jak dobrze go znasz? Jaka jest dynamika tej relacji? Może lepiej zdecydować się, jeżeli już bardzo chcesz i na tym ci zależy, na prezent od całego zespołu?

W odwrotnej sytuacji, gdy jako szef chcesz wręczyć prezenty, pamiętaj, że bardzo źle zostanie odebrane, gdy tylko wybrane osoby wyróżnisz prezentem. Przyjmij zasadę, że albo wszystkim, albo nikomu.  Dotyczy to również kosztów prezentów. Najbezpieczniej jest trzymać się określonej kwoty per osoba i nie różnicować pod tym względem. Jako przełożony masz często do dyspozycji pewne kwoty z budżetu firmowego, a koniec roku może sprzyjać chęci jego wykorzystania do końca. Weź pod uwagę, że są lata lepsze i gorsze i nie winduj prezentów w dobrym roku do tych ekstrawaganckich. Staraj się trzymać równy poziom przez wszystkie lata.

A zatem jakie prezenty, aby było i szybko i miło? Poniżej przedstawiam propozycję 15, z pominięciem alkoholi, do wręczania których jest więcej okazji w roku. 

1. ZESTAW RĘCZNIE ROBIONYCH PIERNIKÓW

W każdej wielkości mieście znajdziesz jak nie cukiernię to indywidualne osoby wypiekające według własnych przepisów tematyczne pierniki, które dekorują niemal jak dzieła sztuki.

Zamawiasz w ładnym opakowaniu, potrzebną ilość zestawów z dodatkowym ciasteczkiem z napisem: Dziękuję za rok 2020.

2. CZEKOLADOWY TELEGRAM

To druga smaczna opcja, która zamówisz zdalnie i możesz personalizować.  Z poszczególnych kostek układasz życzenia lub podziękowania i dodajesz do tego kilka obrazkowych kwadracików. Możesz mieszać kolory czekolady i smaki.

3. ZESTAW LEGO

Coś dla osób technicznych i majsterkowiczów. Wiek nie ma znaczenia. ROBOTS, MINDSTORMS, TECHNIC czy STAR WARS. Każda seria jest niezwykła i nie powstydzi się takiego złożonego robota, auta czy maszyny żaden rodzic . Może tematycznie do branży w której działa twoja firma? Tu już potrzebny większy budżet.

4. SŁUCHAWKI

Duże pole do popisu i duży wybór. Nie chodzi o słuchawki z zestawów komórkowych, ale o coś lepszego, a najlepiej jeszcze modnego.  Przydadzą się w biurze, na produkcji a także w domu przy pracy zdalnej.  Zazwyczaj jest duży nacisk na to, aby takie prezenty miały firmowe emblematy. Przemyśl to jednak, czy chodzi o prezent, czy reklamę firmy. Spora grupa ludzi odkłada wszystko co jest „firmowe” na półkę, aby w wolnym czasie zupełnie o pracy nie myśleć.

5. POWERBANK

Temat znany od lat, ale wciąż poszukiwany. Proponuję, aby uwzględnić rzeczywistość cyfrową i nie celować w pendrivy o pojemności 32 czy 64 GB, a w dyski co najmniej 1TB, solidne, bezpieczne z wejściami USB. Ceny tych urządzeń cały czas spadają, a pojemność rośnie. Jak już kupować, to dysk, który ma potencjał na kolejne lata.

6. BEZPRZEWODOWA ŁADOWARKA TELEFONICZNA

Z tym prezentem jest trochę więcej zamieszania, gdyż mogą być różne akcesoria w zależności od marki telefonu. Wymaga to dobrego rozeznania w tym kto czym dysponuje. 

7. KSIĄŻKI

Nieśmiertelne, zawsze są nowe tytuły i można niezwykle dopasować do indywidualnych osób. Pomimo tego, że rozwija się świat e-booków zachęcam cię do kupowania tradycyjnych książek i umieszczania w nich dedykacji.  Nie chodzi o pisanie wierszy czy poematów, ale o kilka słów, dobranych w miarę możliwości indywidualnie.  Widziałam również loterie książkowe, gdzie każdy dostawał zapakowaną książkę, a potem można się było wymieniać oraz całe zespoły podpisywały się w ostatecznie wybranych książkach.

Odradzam kupowanie książek z podtekstem, niezależnie czy osobistym czy biznesowym. Dobrze sprawdzają się poradniki tematyczne, omawiające np. całościowo pracę w call center, zarzadzanie projektami czy sprzedaż.

8. PRENUMERATA

Wydaje mi się, że nie ma branży, zagadnienia, zawodu, dla którego dzisiaj nie istniałoby klasyczne lub cyfrowe wydanie magazynu do poczytania. Można wybierać nie tylko w tematyce, ale także wersjach językowych. Pole do popisu „co wiesz o swoim szefie lub pracownikach”.  Zawsze bardzo doceniany jest dobór indywidualny, jednak gdy nie jesteś pewien czym się inni interesują, to zostań przy tytułach dotyczących rozwoju osobistego, tematyki działu lub zajęć sportowych czy zdrowego odżywiania.  Najlepiej poproś o podpowiedzi.

9. TERMINARZ NA 2021

Nie wszędzie dostaje się na początku roku firmowy kalendarz z miejscem do zapisów i planowania. Może to jest kierunek prezentowy? Na rynku jest dostępnych wiele gotowych terminarzy, dedykowanych różnego rodzaju specjalistom, zawierających dodatki  lub przypomnienia np. tylko dla księgowości, produkcji czy nauczycieli.

Są piękne wydania biznesowe z grafikami, obrazami, mottami biznesowymi, radami na każdy dzień a nawet z konkursami.  Wejdź do księgarni i przyjrzyj się półce z terminarzami. Można dostać oczopląsu.  I wybieraj

10. TORBA SPORTOWA

Przyda się każdemu, nawet jak nie do sportu to na małe wypady nad jezioro, do rodziny czy do samochodu. Doradzam zachować umiar przy wyborze rozmiaru. Ani mikro torby, do których spakuje się tylko ręcznik, ani mega wielkie, gdzie wejdą rakiety do tenisa, 3 pary butów i zestaw ubrań na tydzień.  Chyba, że wszyscy są w sekcji rowerowej, to może lepiej kupić fajne plecaki.

11. KOSZULKA Z DEDYKOWANYM NADRUKIEM

Kolejne pole do popisu i kreatywności.  Jeszcze raz przypomnę, że to ma być prezent, a nie reklama firmy.  Małe, symboliczne logo wystarczy.  Koszulki, które chce się nosić są zazwyczaj humorystyczne, wesołe, na przykład z karykaturą lub z ciekawymi powiedzeniami  czy tekstami.

Wydruk koszulki trwa chwilę, gdy wcześniej dostarczysz projekt. Da się to ogarnąć nawet w ostatniej chwili.

12. SKÓRZANY WIZYTOWNIK LUB PORTFEL

Prezent jeszcze przydatny. Dopóki płacimy gotówką,  mamy dokumenty i używamy drukowanych wizytówek. Kto wie czy kiedyś nie będzie pokazywany w muzeach. A tak poważnie,  to w biznesie zawsze potrzebny i zużywający się.  Może być cykliczny.

13. PODRÓŻNA KOSMETYCZKA

Bardzo przydatne gdy się spędza dużo czasu w delegacjach, w samochodzie czy samolotach. Warto zwrócić uwagę na jakość i producenta takiej kosmetyczki, gdyż produkty ze słabych materiałów bardzo szybko się zużywają i tracą wygląd.

14. WALIZKA PODÓŻNA

Większy wydatek, ale warto. Podręczna walizka, którą można zabrać do samolotu i której nie trzeba nadawać na bagaż to bardzo przydatny prezent. Zwracaj uwagę na montaż kółek i ich wytrzymałość oraz na płynność i łatwość składania rączki. Najlepiej kupować walizki, które mają gwarancję producenta i wbudowany zamek zabezpieczający.

15. STANDUP ON-LINE

A gdy chcesz zrobić prezent dla wszystkich to zamów specjalnie dedykowany stand up on-line.  Możesz w ten sposób pomóc aktorom, którzy przenieśli działalność do sieci i w ten sposób zarabiają, dając jednocześnie dużo śmiechu i/lub  mądrości życiowych.

Zbierasz wszystkich przed dużym ekranem, włączasz Youtube i oglądacie nadawany na żywo.

Aktorów znajdziesz na przykład na patronite.pl (https://patronite.pl/LukaszRybarskiYES ) lub zamówisz film na: https://hypemeapp.co/plPrzeczytaj również inne artykuły:


Newsletter to Twoja szansa na więcej wiedzy i pierwszeństwo przy okazjach. Zapisz się już dzisiaj: