fbpx

50 sposobów na zabicie nudy w pracy – część 2.

50 sposobów na zabicie nudy w pracy – część 2.

Dzisiaj cześć druga sposobów na poradzenie sobie z nudą w pracy.

26. Poszukaj informacji na temat konferencji, konferencji on-line lub możliwości rozwoju zawodowego.

Możesz być zarówno uczestnikiem jak i prelegentem.  Sprawdź tematy, terminy, porozmawiaj z organizatorami. Sprawdź u swojego przełożonego czy istnieje możliwość dofinansowania przez firmę twojego uczestnictwa, lub sponsorowania ciebie w przypadku gdy masz chęć bycia prelegentem.

27. Weź udział w zajęciach lub kursach online.

Znajdziesz zarówno te drogie, prowadzone przez wybitnych specjalistów, jak i całkowicie bezpłatne.

W ostatnich miesiącach pojawiło się w internecie wiele darmowych lub względnie niedrogich kursów, z których można wynieść wiele wiedzy i dowiedzieć się o wielu praktycznych rozwiązaniach.

28. Zrób listę wszystkich hobby, o których marzysz.

Praktyka pokazuje, że to właśnie podczas wolnego czasu, gdy jesteśmy zrelaksowani i zadowoleni  przychodzą nam do głowy wspaniałe pomysły biznesowe.  Ale nie tylko o te pomysły chodzi. Zacznij robić to, o czym marzysz od lat. Sprawdź ceny, sprawdź prowadzących i … ciesz się życiem.

29. Naucz się nowego programu lub naucz się opcji zaawansowanych.

Pracujesz w Excelu od 10 lat, ale wciąż pytasz innych jak poradzić sobie z niektórymi funkcjami?

Masz teraz czas na udoskonalenie swojej wiedzy lub zapoznanie się z zupełnie nowym dla Ciebie programem. Wiesz jak używać Photoshop? Kaynotes? PowerPoint?

30. Wyślij e-maila do kolegi lub mentora, aby zapytać, jakie umiejętności ich zdaniem powinieneś zdobyć.

Ważne abyś się cały czas rozwijał i wiedział jakie umiejętności będą ci w twojej dalszej karierze potrzebne. Poszukaj osoby, która wspięła się już dużo wyżej i zapytaj ją nad czym według niej powinieneś popracować w swojej karierze, aby wspiąć się po drabinie.

31. Jeżeli nie masz mentora, to znajdź go.

Wielcy liderzy uczą się od wielkich przywódców. Jeśli nie masz obecnie mentora, poświęć trochę czasu na jego znalezienie. Pomyśl o tym, kogo podziwiasz w swojej firmie lub w poza nią, i wyślij im e-maila, z zapytaniem czy zechcieliby zostać twoim mentorem. Może obserwujesz kogoś w sieci i inspirujesz się działaniami tej osoby. Spróbuj nawiązać z ta osobą kontakt. Najwyżej się nie zgodzi.

32. Poświęć trochę czasu, aby być mentorem dla innej osoby.

Zawsze jest ktoś z mniejszym doświadczeniem niż ty, ktoś komu ty możesz pomóc. Rozejrzyj się i zaproś taką osobę na kawę. Porozmawiaj o swoich doświadczeniach i stań się dla niej mentorem. Będzie to świetny sposób na rozwijanie umiejętności przywódczych.

33. Przeczytaj kilka artykułów na temat taktyk przywództwa.

Nie ma jednej strategii przywództwa. Zapoznawaj się z różnymi artykułami, książkami, opiniami, aby móc znaleźć swoją własną wizję i drogę.

34. Zbadaj nową technikę lub podejście, które możesz zastosować w swojej pracy.

Poczytaj, przygotuj się i przetestuj to w swoim najbliższym gronie.

35. Pobierz audiobooka, aby posłuchać go później w drodze do domu.

Wyszukaj coś dla siebie i słuchaj czy to stojąc w korku, czy czekając u lekarza lub w urzędzie. Czas będzie szybciej mijał, a ty będziesz dowiadywał się nowych rzeczy.

36. Przygotuj prezentację dotyczącą pomysłu, który chcesz przedstawić  na następnym spotkaniu zespołu lub sam na sam z szefem.

Nie czekaj, aż ktoś przyjdzie do ciebie, ale sam stwórz możliwość  pokazania się z proaktywnej strony.  Masz pomysł na nowy projekt, wdrożenie, metodę dotarcia do klienta? Podejdź do tego profesjonalnie.  W ten sposób będziesz mógł ćwiczyć nie tylko umiejętność prezentacji, ale również przezwyciężanie strachu przed wystąpieniami publicznymi  oraz sztukę sprzedaży.  

37. Załóż grupę hobbystyczną lub sportową.

Ze swojego hooby możesz zrobić większą sprawę. Może jest więcej entuzjastów tego samego co ty? Zaproponuj regularne cotygodniowe lub comiesięczne spotkania w celu wymiany doświadczeń. Możesz założyć klub  osób zainteresowanych rozwojem osobistym, recenzentów spektakli, filmów i książek. Lista możliwości jest ogromna.

38. Sprawdź swoje zarobki na tle branży.

Zainteresuj się na ile w danym momencie jest wyceniania twoje stanowisko na rynku pracy. Jesteś niezadowolony z zarobków? Dowiedz się ile zarabiają inni. Wcale nie chodząc z pytaniami do kolegów, ale wykorzystując raporty płacowe dostępne w sieci.  Wybacz, że nie podaję żadnego linku, ale nie chcę być stronnicza.

Gdy już będziesz miał obraz sytuacji, może to pora na przygotowanie się do rozmowy o podwyżce lub zmianie zakresu obowiązków?

39. Zacznij przygotowywać się do rozmowy o podwyżce.

Jeśli od jakiegoś czasu chciałeś poprosić o podwyżkę to teraz rozpisz swoją strategię. Przejrzyj oceny okresowe. Spisz wszystko co może być dowodem na to, że na nią zasługujesz.  Zastanów się, w którym momencie najlepiej będzie o tym porozmawiać z przełożonym. Podczas rozmowy rocznej, od razu po zakończeniu z sukcesem wielkiego projektu? Weż pod uwagę sytuacje ekonomiczną firmy i branży.

40. Zainteresuj się tematem, który cię uwiera.

Czujesz, że coś jest nie tak w pracy? Doświadczasz mobbingu, jesteś stygmatyzowany, doświadczasz seksizmu, otoczenie cię izoluje? Dowiedz się co możesz w takich sytuacjach zrobić zarówno od strony prawnej jak i ludzkiej. 

41. Załóż swój profil na LinkedIn.

O najważniejszych częściach profilu LinkedIn przeczytasz tutaj:

LINK: Profil LinkedIn

42. Zamień na LinkedIn swoje zdjęcie i zdjęcie w tle.

Kiedy ostatnio to zrobiłeś? Na zdjęciu nie rozpoznajesz sam siebie? Idz do fotografa lub poproś znajomego aby zrobił ci nowe, aktualne zdjęcie. I zmień je na portalach biznesowych.

43. Zmaksymalizuj swoją listę umiejętności.

Na  LinkedIn masz możliwość dodania  do 50 – ciu umiejętności co może zwiększyć liczbę wyświetleń twojego profilu na LinkedIn o 300%.  Sprawdź w ogłoszeniach o pracę jakie umiejętności opisują twoje stanowisko i dodaj je, zgodnie z rzeczywistoscią, do swojego opisu.

44. Poproś o rekomendacje.

Na LinkedIn możesz zarówno prosić o rekomendacje jak i  dawać. Pamiętaj, że rekomendacja to coś pozytywnego. Nie udzielaj rekomendacji, gdy masz negatywną opinię o osobie, która cię o to prosi. 

45. Nawiąż kontakt ze specjalistami, których podziwiasz.

Poszukaj osób pracujących w innych firmach, które podziwiasz za to co i jak robią, które są dla ciebie wzorem do naśladowania  i poproś je o dodanie cię do swoich kontaktów. O tym co w tej kwestii daje Ci opcja płatna Premium, dowiesz się czytając ten artykuł:

LINK: LinkedIn Premium

46. Podziel się z innymi inspirującymi artykułami, które przeczytałeś na LinkedIn.

Nie ma lepszego sposobu na pokazanie, jak bardzo zależy ci na wykonywanej pracy.

47. Dotrzyj do kogoś, kogo podziwiasz w innych mediach społecznościowych.

Poza LinkedIn twoi idole także publikują, pojawiają się, komentują, występują, prowadzą szkolenia czy wykłady w innych mediach społecznościowych. Spróbuj do nich dotrzeć na Twitterze, Instagramie, przez Xing. 

48. Uaktualnij swoją listę rzeczy do zrobienia.

Chwila spokoju to dobry czas, aby przejrzeć listę rzeczy do zrobienia. Może warto zmienić priorytety? Może coś, co wydawało się pilne, nie weszło w życie? Może bardzo pilny projekt powinien ustąpić miejsca ważniejszemu projektowi? Użyj matrycy Eisenhowera – jest najpopularniejszym narzędziem.

49. Przestań mówić, że nie masz wystarczająco dużo czasu.

Właśnie dostałeś czas, więc go wykorzystaj. Sprawdź ile faktycznie czasu zabierają ci codzienne obowiązki i przyjrzyj się jak możesz je zoptymalizować.  Gdy zapiszesz przez kilka dni wszystko co robisz, może się okazać, że twój cenny czas zjada obserowowanie kotów na Facebooku, rozsyłanie zabawnych memów, pisanie złośliwych komentarzy do publikacji innych osób lub zbyt długie rozmowy telefoniczne o niczym.

50. A może … po prostu nic nie rób.

Ale uwierz mi, nuda jest bardzo stresująca. Po 8 -miu godzinach nudy w biurze wrócisz do domu podwójnie zmęczony.  A udawanie, że się coś robi, gdy nic się nie robi jest dodatkowo niezwykle stresujące i demotywujące.

Zatem nie przejmuj się tym, że czasami tak się zdarza.  Bo tak się zdarza nawet u prezesów, dyrektorów , ludzi z okładek magazynów biznesowych. Całe sedno tkwi w tym jak wykorzystasz tek okres nudy.

Ci co osiągają najlepsze wyniki, wolny czas wykorzystują na rozwijanie siebie lub poznawanie nowych inspirujących ludzi.

Zatem, nie pozostawaj w tyle!


Może cię też zainteresować:

Jeżeli nie chcesz przegapić najświeższych informacji to zapisz się do Newslettera już teraz: