fbpx

Jak wygłosić expose aby od razu zbudować autorytet?

Jak wygłosić expose aby od razu zbudować autorytet?

W życiu biznesowym, tak samo jak prywatnym, potrzebujemy wiedzieć jakie rządzą nim zasady, co nam wolno, kiedy przeginamy, w których sytuacjach dostajemy żółtą kartkę i za co możemy zostać ukarani. Daje to nam poczucie bezpieczeństwa. Wyraźnie nakreślone granice sprawiają, że czujemy się pewniej.

Dokładnie taki jest cel exposé. Exposé to takie znaki drogowe: informacyjne, ostrzegawcze i zakazu. Intencją jego wygłoszenia jest zbudowanie wzajemnego zrozumienia między szefem a jego zespołem, ułatwienie komunikacji i wskazanie oczekiwań.

Najczęściej potrzebujesz expose gdy zaczynasz nową pracę i będziesz zarządzał zespołem, lub gdy dostałeś awans wewnętrzny i stałeś się właśnie managerem. Dobrze jest także zdecydować się na takie przemówienie, gdy zaczynasz nowy projekt, wdrażasz nowy projekt motywacyjny lub gdy w firmie zachodzą poważne zmiany, które będą dotyczyły funkcjonowania twojego zespołu.

Przed wygłoszeniem expose powinieneś spędzić trochę czasu sam ze sobą i spisać swoje wartości, zasady i cele biznesowe. Będziesz o nich mówił, ale w okresie późniejszym również egzekwował. Twoi pracownicy celowo lub nie, będą testowali jak daleko można przeciągnąć wyznaczone przez ciebie granice. Bądź tego świadomy przygotowując exposé. Nie stawiaj na punktualność, gdy sam notorycznie się spóźniasz (niezależnie od wszystkiego, pracuj mocno nad wyeliminowaniem takiej cechy).

Gdy już przystąpiłeś do spisywania, daj sobie chwilę również na zastanowienie się jak będziesz chciał swoje wystąpienie zacząć. Generalnie expose składa się z 3 części: wstępu – rozwinięcia – zakończenia.

Wstęp

Wstęp to zapoznanie zebranych z powodem wygłaszania exposé oraz przedstawienie siebie.

Jeżeli jest to chwila, gdy po raz pierwszy widzisz swój cały zespól, to pamiętaj, że pierwsze wrażenie będzie kluczowe. Każde twoje słowo zostanie potem rozłożone na czynniki pierwsze, a może się zdarzyć, że usłyszysz nagranie ze swojego expose w najmniej oczekiwanym momencie.

To jak zaczniesz w dużej mierze zależy od tego jakim typem osobowości jesteś i jaki jest twój styl komunikacji. Zachęcam rozpoczęcie od inspirującej historii z twojej kariery, dodania trochę humoru (ale bez przesady, to nie kabaret) lub podzieleniem się tym, czego nauczyłeś się jako szef. Zainteresuj sobą ludzi.

Gdy nie czujesz się na siłach aby ubarwiać swoje wystąpienie, zostań przy tym co możesz o sobie powiedzieć nawet wyrwany ze snu. To  nie jest moment na publiczne zastanawianie się czy robienie po każdym zdaniu pauzy.  

Aby tego uniknąć przećwicz swoje exposé w domu, stojąc przed lustrem, a najlepiej jeszcze nagrywając siebie kamerą. Powtarzaj to co spisałeś tyle razy, ile jest potrzebne do zapamiętania.

Odtwórz nagranie i spójrz, najlepiej z kimś ci bliskim, na to, co zobaczą twoi pracownicy.

Twoja postawa, mimika, gesty, kroki powinny być spójne z tym co mówisz. Ty sam możesz wielu niespójności nie dostrzec. Dlatego poproś kogoś o pomoc.  Potraktuj wszystkie uwagi które usłyszysz, jako wskazówki aby poprawić swoje wystąpienie i nagraj je kolejny raz, już po przećwiczeniu małych gestów, zrobieniu kilku ćwiczeń z dykcji, zwolnieniu tempa wypowiedzi czy przećwiczeniu patrzenia wprost na rozmówców.

Rozwinięcie

To faza w której przechodzisz do szczegółów. Przedstawiasz zespołowi swoje reguły, wartości, zasady, aby nie skazywać go na domysły.

Zacznij od tego czego nie akceptujesz i nie będzie tolerował. Możesz to dosłownie tak nazwać w swoim przemówieniu. Ale bądź precyzyjny i nie zostawiaj miejsca na interpretację. Przestrzegam przed długim wymienianiem zakazanych praktyk. Strachem nie zbudujesz sobie autorytetu.

Teraz kolej na zakomunikowanie czego oczekujesz od zespołu, jakie wartości będziesz propagował, co będzie dla ciebie podstawą do pochwał, nagradzania, jakie postawy będą tymi pozytywnymi.

Używaj zwrotów „Dla mnie ważne jest”, „ Zamierzam wspierać”, „Najbardziej będę zwracał uwagę na”, „Będę szczególnie doceniał”.

Określ również na jakie wsparcie pracownicy mogą liczyć, jak zaplanowałeś komunikację i jak mają postępować gdy coś pójdzie nie tak.

Zakończenie

W tym miejscu upewnij się, że twój przekaz został zrozumiany. Zapytaj: „ Czy zasady są jasne i zrozumiałe?”. Exposé to nie czas na pytanie innych o opinie lub sugestie. Cały zespól czeka na konkrety i na poczucie, że ich szef wie co robi i wie czego chce. Nie wdawaj się w dyskusje „dlaczego”, „ A może”, „W innej firmie”.  To twoje exposé, które przemyślałeś i zadecydowałeś tak, a nie inaczej. Nie ma tu miejsca na dialog. Exposé to monolog. Możesz, a nawet powinieneś odpowiedzieć na pytania, gdy ktoś poprosi o wytłumaczenie. Najlepiej miej w tyle głowy przygotowane przykłady. Łatwiej jest zrozumieć zasadę na przykładzie, niż jako zlepek kilku abstrakcyjnych słów. Na przykład, czym że jest otwarta komunikacja?

Całość przemówienia nie powinna przekroczyć 15 minut. Ćwicząc je w domu, licz także czas i staraj się skrócić swoje wystąpienie do tego nieprzekraczalnego limitu.

Wychodząc ze spotkania, członkowie twojego zespołu powinni wiedzieć czego mają się po tobie spodziewać.

Teraz kilka rad, gdy właśnie zaczynasz jako kierownik lub dyrektor w nowym miejscu.

Po pierwsze zapoznaj się najpierw z misją, wizją i strategią firmy. Upewnij się, że wiesz czego dokładnie oczekuje od ciebie twój nowy pracodawca. Jeżeli ty nie będziesz wiedział jakie masz cele, to nie będziesz w stanie precyzyjnie poprowadzić swojego zespołu.

Po drugie, porozmawiaj z pracownikami działu kadr o obowiązujących w firmie regulaminach i zasadach, zarówno tych spisanych jak i ustnych. Stosunkowo często nieformalne zasady mają ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo. Możesz zapytać także innych managerów o ich rady i wprowadzenie cię do nowego świata.  Dlaczego o tym piszę? Abyś w swoim exposé był spójny z tym co już w firmie jest. Uwierz mi, że nie chcesz dowiedzieć się już po przemówieniu, że właśnie zaprzeczyłeś regułom całej firmy lub postanowiłeś zrewolucjonizować dział w sposób, którego nie zaakceptuje ani twój przełożony ani zarząd.

Jeżeli jednak zostałeś zatrudniony właśnie do przeprowadzenia dużych zmian i rewolucji się od ciebie oczekuje, to najpierw zaprezentuj swoje expose prezesowi lub dyrektorowi zarządzającemu.  Uzyskaj od nich akceptację, zanim 200 czy 500 osób w firmie zacznie plotkować, siać teorie spiskowe, próbować sabotować lub kwestionować nadchodzące zmiany.

Najlepiej wygłoś exposé dopiero gdy oswoisz się z nową kultura organizacji. Nie ma potrzeby robienia tego w pierwszym tygodniu po zmianie. Nie ma też reguł ile masz czasu na przygotowanie przemówienia. Wszystko zależy od wielkości firmy, stopnia rozproszenia, momentu w roku (gdy pół firmy jest na urlopie, to nie jest dobry czas), realnej potrzeby i wielu innych indywidualnych czynników. Czekając zbyt długo możesz doprowadzić do chaosu. A tego nie chcesz.

Jeżeli potrzebujesz konsultacji w sprawie swojego exposé napisz na kontakt@wopalach.plZarządzanie ludźmi to sztuka