fbpx
5 sposobów radzenia sobie z toksycznymi współpracownikami. » Manager w opałach
Toksyczni ludzie znajdują się tak samo w życiu codziennym jak i w pracy. W pracy trzeba się mocniej wysilić, aby sobie z nimi poradzić. Są na to sposoby. Ale czasami po prostu trzeba odejść.
toksyczny pracownik, toksyczna sytuacja, jak, krytykowanie, plotki, podważanie zdania, obwinianie, radzenie sobie, zrozumienie
165
post-template-default,single,single-post,postid-165,single-format-standard,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge

5 sposobów radzenia sobie z toksycznymi współpracownikami.

sposoby

5 sposobów radzenia sobie z toksycznymi współpracownikami.

Toksycznych ludzi możesz spotkać w każdej strefie życia. Gdy spotykasz taką osobę na wakacjach to przynajmniej możesz się od niej izolować, omijać ją, a po powrocie do domu problem znika. W sytuacji gdy jesteś w biurze i masz taką osobę z swoim zespole lub otoczeniu nie ma dokąd uciec. Toksyny dręczą cię i obniżają wydajność. Bardzo często powodują spadek pewności siebie, wycofanie się, spadek kreatywności czy nawet niechęć do wyjścia do pracy.
Jakie zachowania są tymi toksycznymi w pracy? Oto te najczęstsze:

  • rozpowszechnianie plotek
  • podważanie twojego zdania lub decyzji
  • przekładanie celów własnych nad cele zespołu/grupy
  • krytykowanie i obwinianie
  • pozorne zgadzanie się z tobą, a potem wycofywanie się
Oto 5 sposobów

Ustal osobiste granice
Zacznijcie od tego, aby mieć kontrolę nad ilością informacji prywatnych jakie przekazujesz w pracy.
Ujawnianie wszystkiego o sobie może sprowokować inne osoby do wykorzystania tych informacji przeciwko tobie. Nie chodzi tutaj jednak o zamknięcie się w sobie. Zwróć uwagę jaki obraz ciebie samego budujesz opowiadając na przykład o wakacjach, remontach, spotkaniach towarzyskich. Czy aby na pewno twoja brawura, lekkomyślność, ciągłe odkładanie rzeczy na później, spóźnianie się i tworzenie kłopotliwych sytuacji prywatnie nie jest oliwą do ognia, na którą czeka sabotażysta? Czy aby na pewno dzieląc się szczegółami życia prywatnego nie zaprzeczasz wyobrażeniom i oczekiwaniom co do twoich możliwości i kompetencji w pracy zawodowej?
Trzymaj się z daleka od toksycznych ludzi. Czując, że dana osoba wpływa zbyt mocno na efekty twojej pracy, czy samopoczucie, zapytaj się czy ktoś zechce zamienić się z Tobą na biurko, czy możesz dojeżdżać do pracy z kim innym, czy możecie trafić do innych zespołów lub projektów.
Nie wchodź z takimi osobami w dyskusje. Trzymaj je krótko, wyraźnie akcentując twoje granice.
Gdy podchodzą do twojego biurka i zaczynają rozmowę możesz powiedzieć: „ Fajny temat, ale ja akurat mam ważny projekt do skończenia. Nie mam czasu teraz na rozmowę”, „ Miło mi, że pytasz, ale nie mogę teraz oderwać się od CRM”, „ Może zorganizujesz na ten temat spotkanie i omówimy to w większym gronie, bo ja w tej chwili jestem czym innym zajęty i uważam, że im więcej opinii tym lepiej”.
Gdy na zebraniu zostaje przerwana twoja wypowiedz wyraźcie swoje zdanie:” Mówiłem, a ty mi przerwałeś. Pozwól, że dokończę to co miałem powiedzieć”.
Robiąc częste przestoje w pracy tworzysz sytuacje na niechciane dyskusje. Bądź zatem zajęty i nie zwracaj również nadmiernej uwagi na to, co robi twój toksyczny współpracownik.

Przeprowadź rozmowę twarzą w twarz
Widząc powtarzające się toksyczne zachowanie u konkretnej osoby nie licz na to, że nagle się ono zmieni i ktoś sam z siebie zauważy swoją destruktywną stronę. Bardzo często takie osoby nie zdają sobie sprawy z tego jak wpływają na innych i powtarzają destrukcyjne schematy.
Przeprowadź szczerą rozmowę twarzą w twarz z taką osoba. Najlepszym momentem jest chwila zaraz po tym, gdy takie zachowanie ma miejsce. Nie odkładaj rozmowy w czasie, gdyż pewne fakty lub treść wypowiedzi mogą zostać zdewaluowane lub zniekształcone. Rozmowę taką przeprowadź bez obecności osób trzecich i w ustronnej części biura lub w kuchni. Powiedź szczerze jaki wpływ ma na ciebie takie zachowanie, co czujesz. Mów o sobie, aby sabotażysta mógł poczuć się w twoich butach. Może nie będzie to łatwe, ale nic nie tracisz decydując się na taką rozmowę. Możesz tylko zyskać zrozumienie kogoś i siebie. W najgorszym wypadku będzie jak było.

Zaangażuj osoby trzecie
Gdy z różnych powodów nie możesz sam przeprowadzić takiej rozmowy, rozejrzyj się dookoła i spróbuj zaangażować w taką rozmowę osoby trzecie. Może to być pracownik działu kadr, inni członkowie twojego zespołu, osoby spoza zespołu lub twój przełożony.
Osoby spoza zespołu często widzą więcej, gdyż są niezaangażowane emocjonalnie i zadaniowo. Są obiektywne. Nie znają szczegółów konfliktów, ale potrafią jest wskazać. Możesz te osoby zapytać czy mają takie same spostrzeżenia jak ty lub czy w ogóle widzą jakieś dysfunkcje w twoim zespole.
Porozmawiaj także z innymi współpracownikami i zachęć ich do dyskusji. Ale jednocześnie unikaj wpadania w rolę sabotażysty. Możesz także porozmawiać ze swoim przełożonym i opowiedzieć z kim i jakie masz problemy komunikacyjne. Dopuść także sytuację, że może jesteś jedyną osobą, która odczuwa toksyczność i częściowo poprawa sytuacji leży po twojej stronie. Tak, możesz nie zauważyć swojej toksyczności, gdy skupisz się zbytnio na innych.
Rozmawiając z szefem zaproponuj spotkanie z całym zespołem i otwartą rozmowę w celu zidentyfikowania ognisk zapalnych, wyznaczenia standardów zachowań i sposobów reagowania na pojawiającą się toksyczność. W grupie osób mogą być jednostki odporne na sabotażystów, które po prostu nie pozwalają im na bliskość i które tym samym nie zauważają tego problemu u innych.
Głośne zasygnalizowanie tematu może zainspirować innych do pomocy i do zbudowania sieci wzajemnej pomocy. Twój kolega widząc, że nielubiana przez ciebie osoba stoi przy twoim biurku, może podejść i przerwać niechcianą rozmowę zapraszając cię na kawę. Może także dołączyć do rozmowy, aby udzielić wam obiektywnej informacji zwrotnej.

Stawiaj opór narzekaniu
Słysząc narzekania lub negatywne opowieści staraj się im przeciwdziałać. Dołączanie do negatywnej narracji wciągnie cię w dyskusje, z których ktoś potem wyciągnie błędne lub nieprawdziwe wnioski albo wręcz wskaże ciebie jako anty agitatora lub trudnego pracownika.
W każdej sytuacji są dwie strony medalu. Pomóż w odnajdywaniu pozytywnych stron. Może być to trudne i zajmować czas, ale w dłuższej perspektywie czasowej możesz wpłynąć na zmianę perspektywy takiej osoby, lub zwykłe znudzenie się tobą i zaczęcie przelewania negatywnych komentarzy na inne osoby. Nie jednocz się w narzekaniu.
Uwalnianie frustracji zamiast skupiania się na rozwiązaniach, jeszcze bardziej podbija problemy.

Postaraj się zrozumieć
Daj sobie czas na zrozumienie dlaczego zachowanie danej osoby tak bardzo cię denerwuje.
Czy w zachowaniu tej osoby przeszkadza ci coś, co przypomina o czymś czego nie lubisz sami w sobie? Czy taka osoba mówi o sprawach, które tobie przeszkadzają, ale o których ty nie chcesz mówić? A może jesteś zazdrosny ponieważ nigdy nie odważyłeś się powiedzieć tego, co taka osoba mówi na głos? Przyjrzyj się prawdziwym przyczynom i spójrz na siebie.
Obserwujcie co dzieje się w twojej głowie w obecności toksycznego współpracownika. Rób notatki, a potem spróbuj znaleźć w tym osobiste oddziaływanie.
Może to twoje konkretne zachowanie czy postawa powodują, że to ty stajesz się obiektem zainteresowania osób toksycznych? Dzieje się tak często zupełnie nieświadomie. Wystarczy nabrać do sytuacji dystansu i spojrzeć z boku, aby zauważyć przyczyny. Wówczas zmiana twoich sposobów działania, może samoistnie spowodować zmiany zachowań u innych osób.
Ludzie są toksyczni zwykle z jakichś powodów. Czasami całe życie gromadzą w sobie bolesne, trudne, negatywne doświadczenia. W następstwie próbują przerzucić swoje toksyny na innych. Możesz zadać im pytania jak na przykład: „ Właśnie bardzo źle się poczułem słysząc co o mnie opowiadasz. Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego to robisz? Co chcesz osiągnąć”, „ Jak możemy Ci jako zespół pomóc skoro masz takie złe doświadczenia? Czy chcesz o tym z kimś porozmawiać?”
Wyrażanie współczucia będzie zachowaniem na miejscu. Pamiętaj jednak aby się dystansować.
W sytuacji gdy żadne metody nie działają i nie da się poprawić takiej sytuacji, jedynym krokiem może okazać się opuszczenie firmy. Niewiele jest szans, że toksyczna osoba sama odejdzie lub zostanie zwolniona. Możesz uznać to za niesprawiedliwe i trudne. Jednak czekanie na coś, co się nigdy nie wydarzy, przy jednoczesnym stałym stresie, osłabianiu twojej psychiki, przenoszeniu problemów do domu i niechęci do wyjścia do pracy działa najbardziej destrukcyjnie na ciebie. Wykonanie takiego ruchu w dłuższej perspektywie czasowej prawdopodobnie będzie lepsze.


Może cię też zainteresować:

Jeżeli nie chcesz przegapić najświeższych informacji, to zapisz się do Newslettera już dzisiaj: